چرا تتر هفته‌ها است USDT جدید وارد بازار نکرده است؛ آیا این ارز دیجیتال در حال ضعیف‌شدن است؟

تتر-هدر
Facebook
Twitter
LinkedIn

چرا تتر هفته‌ها است USDT جدید وارد بازار نکرده است؛ آیا این ارز دیجیتال در حال ضعیف‌شدن است؟

از پایان ماه مه (اوایل خرداد) شاهد اتفاقی نسبتاً عجیب در بازار بودیم؛ رشد سهمی‌وار ارزش بازار تتر به‌ناگهان متوقف شد، درست همان موقعی که قیمت بیت کوین از اوج تاریخی خود سقوط کرد. حالا که قیمت بیت کوین در بازه‌ای بین ۳۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار گیر افتاده است، بار دیگر صحبت‌های تکراری مطرح می‌شوند که به‌دنبال جواب یکی از قدیمی‌ترین سؤال‌های این حوزه است: آیا تتر بار دیگر پامپ قیمت بیت کوین را متوقف کرده است؟

این در حالی است که کارشناسان و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که توقف عرضه تترهای بیشتر در واقع بیانگر آن بود که بیت کوین، به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، با چالش‌هایی مواجه است که سلطه آن را به خطر می‌اندازند. کارشناسان از محدودیت‌های چین برای دسترسی معامله‌گران این کشور به تتر، ظهور رقیبی با نام USDC و فشارهای قانونی پیرامون تتر را از جمله دلایل توقف عرضه تترهای جدید عنوان کرده‌اند.

به گزارش کوین دسک، پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد بخش فناوری تتر، با تأیید کاهش تقاضا برای تتر، عنوان کرد که این اتفاق تنها مختص به تتر نیست. او در این باره گفت:

تقاضا برای تتر گاهی بالا می‌رود و گاهی پایین می‌آید و در هفته‌های اخیر هم شاهد تقاضای پایینی بودیم. تتر تنها استیبل کوینی نیست که با کاهش تقاضا مواجه شده است.

پائولو آردوینو
theater
ارزش بازار تتر در مقایسه با قیمت بیت کوین

محدودیت‌های چین

محدودیت‌های چین، هم در حوزه استخراج و هم در حوزه معاملات، تأثیری مخرب روی قیمت بیت کوین داشت. قیمت بیت کوین ماه آوریل (فروردین) موفق شد اوج ۶۴,۹۲۸ دلاری را ثبت کند. پس از انتشار اخبار منفی از چین، حالا هر واحد بیت کوین با ۵۲ درصد سقوط، به ۳۱,۰۰۰ دلار رسیده است.

علاوه بر بیت کوین، تتر هم یکی از قربانیان محدودیت‌های چین است؛ چراکه تتر در میان کاربران و معامله‌گران چینی از محبوبیت و کاربرد بالایی برخوردار است. از آنجا که خریدوفروش ارزهای دیجیتال با یوان در چین ممنوع است، چینی‌ها از تتر به‌عنوان یک ابزار برای دور زدن این محدودیت استفاده و از طریق پلتفرم‌هایی نظیر میزهای فرا بورسی، ارزهای دیجیتالشان را نقد می‌کردند.

ماه گذشته پلیس چین بیش از ۱,۰۰۰ نفر را به اتهام پول‌شویی دستگیر کرد. طبق اعلام پلیس، این افراد از ارزهای دیجیتال برای دور زدن قانون استفاده کرده بودند. اقدامات مشابه در مورد افرادی که در میزهای معاملاتی و خارج از صرافی‌ها معاملاتشان را انجام می‌دادند، یکی از دلایلی است که رشد تتر در چین تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

آنابل هوانگ (Annabelle Huang)، از مدیران ارشد شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال امبر گروپ (Amber Group)، در این باره می‌گوید:

استفاده از ارزهای دیجیتال، نقدکردن یا خرید آنها در چین به‌شدت سخت شده است. بسیاری از میزهای معاملاتی فرا بورسی معاملات خود را متوقف کرده‌اند.

آنابل هوانگ

همزمان با تلاش بیت کوین برای شکستن کانال ۳۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلاری خود، انگیزه‌ای برای واردکردن سرمایه بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال چین دیده نمی‌شود.

ریچل لین (Rachel Lin)، از مدیران ارشد سابق ماتریکسپورت (Matrixport)، در اظهارنظری گفت:

بازار تتر در آسیا عمدتاً از طریق صرافی‌ها انجام نمی‌گیرد و با وجود کاهش ورود کمتر سرمایه به بازار، تقاضا برای تتر هم کمتر است.

ریچل لین

پلتفرم اعطای وام هنگ‌کنگی بابل (Babel) هم چندی پیش اعلام کرد که نرخ سود برای سپرده‌گذاری تتر را کاهش خواهد داد. این شرکت از تقاضای کم برای این استیبل کوین به‌عنوان دلیل خود در ارتباط با این تصمیم یاد کرد. با این حال، این شرکت دلیلی برای کاهش تقاضا عنوان نکرد.

به نظر نمی‌رسد که محدودیت‌های قانونی چین در ارتباط با فعالیت‌های حوزه پول‌شویی تمام شود. نشریه چاینا مورنینگ پست، در گزارش روز چهارشنبه خود عنوان کرد که گمرک هنگ‌کنگ یک باند پول‌شویی را که از ارزهای دیجیتال، به‌ویژه تتر، استفاده می‌کرد منهدم کرده است. طبق این گزارش این باند چیزی در حدود ۱۵۵ میلیون دلار سرمایه را پول‌شویی کرده بود. این اولین بار است که هنگ‌کنگ محدودیت‌های این چنینی را اجرا می‌کند.

دن برک (Dan Burke)، مدیر بخش فروش سازمانی بیت‌گو (BitGo) در آسیا و اقیانوسیه، در این باره می‌گوید:

اخبار هنگ‌کنگ می‌تواند تمام میزهای معاملاتی دلار/تتر در سنگاپور و هنگ‌کنگ را تحت فشار قرار دهد.

دن برک
علیرضا ایمانی
علیرضا ایمانی@alireza_imani67
بیشتر بخوانید
خیلی ها مثل بورس هیچ اطلاعاتی از دنیای ارزهای دیجیتال ندارند و متأسفانه قطعا پشیمان خواهند شد.
سعید صادقی
سعید صادقی@saeiddini
بیشتر بخوانید
خیلی خوبه که از ابتدا بشه دنیای ارزهای دیجیتالی رو توضیح داد
مهلا اسدی
مهلا اسدی@mahla_mahla63
بیشتر بخوانید
ممنون از مطلب خوبتون
قبل
بعدی
امتیاز کاربران به این مطلب
4.3/5